WODA – JAK JĄ OSZCZĘDZAĆ?

Wspólnie dbajmy o zasoby naturalne

[ Poznaj sprytne sposoby codziennego oszczędzania wody ]

Dlaczego musimy oszczędzać wodę?

71% naszej planety to woda – wydawałoby się, że to bardzo dużo. Skąd więc tyle szumu o to, że wodę trzeba oszczędzać? Bo tej zdatnej do picia jest niecały 1% – każda jej kropla jest bardzo cenna. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad miliard ludzi na świecie nie ma w ogóle dostępu do czystej wody pitnej.

Często myślimy, że nas ten problem nie dotyczy. A jednak. W Polsce mamy najniższe w Europie zasoby wody przypadające na jednego mieszkańca – 1,7 tys. m3. Oczywiście w porównaniu z krajami zmagającymi się z niedoborami wody, to i tak dużo, ale warto by każdy z nas codziennie myślał o oszczędzaniu każdej kropli.

Oto kilka pomysłów, jak możemy to robić.

null
Kąpiesz się pod prysznicem? Kup specjalny stoper – każda minuta lania wody to między 8-12 litrów wody. Łatwo policzyć, ile można zaoszczędzić jeśli skrócimy czas kąpieli z 10 do 5 minut.
null
Wybieraj baterie, które mają niskie zużycie wody, np. Mokait z naszej oferty.
null
Zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby czy ręce, możesz też wybrać do umywalki baterię bezdotykową, np. Rafa. Wtedy nie będziesz musiał o tym pamiętać, bo bateria sama się wyłączy.
null
Używaj wody z gotowania makaronu do podlewania domowych kwiatów – będą pięknie rosły, a kolejne cenne litry zostaną zaoszczędzone.
null
Jeśli masz możliwość, gromadź w pojemnikach deszczówkę i podlewaj nią rośliny w domu lub ogrodzie. Wystarczy duże wiadro lub jeśli masz niewielki balkon puste butelki po wodzie mineralnej.
null
Rób pranie tylko, gdy pralka jest całkowicie pełna.
null
Nie płucz naczyń przed wkładaniem ich do zmywarki.

DOKRĘCAJ KRANY!

Cenna jest każda kropla
WODY
Zakładając, że kropla spada co 2 sekundy, to 30 kropli na minutę, a średnia objętość kropli
w gospodarstwie domowym to od 1/20 do 1/10 ml. A więc uśredniając mamy 6,5 litra wody na dobę,
co w skali miesiąca daje nam prawie 200 litrów!